Co to vlastně je:

......weight pulling neboli závody psů v tahu břemen.Závodů se mohou zůčastnit psi všech plemen, nejvíc se však účastní severská plemena- aljašský malamut, sibiřský husky a samojedi. Psi jsou rozděleni podle pohlaví(fena,pes) a dle váhy do kategorií:

PSI: A, do 28kg                     Feny: D, do 23kg

        B, 28kg-40kg                           E, od 23 kg do 31kg

        C, nad 41kg                             F, nad 32kg.

 

Úkolem psa je roztáhnout vozík se zátěží a táhnout po dráze o délce 8m do časového limitu 90 sec..

Typy weight pullingu jsou: 1,vozík s kolečky

                                               2, vozík a koleje

                                               3, sáně a sníh

Já osobně jsem se setkala pouze s pullingem- vozík na koleji.

Pes má celkem 8 pokusů + 1 opravný. Před zahájením závodů musí pes projít veterinární prohlídkou( kontrola očkování, vážení psa, kontrola u fen háravost-háravé feny se nesmí účastnit závodů). Psi jsou zařazeni do své kategorie, je jim přiděleno číslo, majitel zaplatí poplatek a hurá na dráhu. Na závodní dráhu přichází psi s majitelem postupně. Pes je připnut na lano od vozíku. Majitel si musí stoupnout až za cílovou čáru, odkud svého psíka povzbuzuje a láká. Je zakázáno psa lákat na hračky, jiné psi a dokonce i na pamlsky. Majitel pouze povzbuzuje svým hlasem a tleskáním rukama.Pes může být odměněn až mimo závodní dráhu, ale pochvala je samozřejmně na místě.

Psík nemusí nastoupit na každou přiloženou zátěž a tak záleží na majiteli na jakou zátěž si vyčká.Hodnotí se každá kategorie( podle výkonu psa, sejde-li se stejná váha mezi psi, tak rozhoduje čas, za který to pes utáhl) a pak nejsilnější fena a pes pullingu(největší násobek váhy psa).Na tomto sportu může pes i fena splnit pracovní podmínky pro udělení pracovního certifikátu, který opravnuje vstup do pracovní třídy na výstavě.

Záleží pak na typu pullingu: 1, vozík na kolečkách - 15 násobek váhy psa

                                             2, vozík a koleje - 30 násobek váhy psa

                                             3, sáně a sníh - 7 násobek váhy psa